Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Najväčší zvrat v novodobej histórii. Európsky trh s nehnuteľnosťami čaká turbulentné obdobie

Pridané: 25.1.2023

Európsky trh s nehnuteľnosťami zrejme čakajú veľké zmeny. Viaceré portály si všímajú správu agentúry Bloomberg, ktorá predpovedá náhly zvrat na európskom trhu s nehnuteľnosťami. Hovorí dokonca o najzávažnejšom obrate v novodobej histórii.

Na analýzu agentúry Bloomberg upozornila česká agentúra ČTK.

Prvou lastovičkou majú byť problémy s financovaním najdrahších nehnuteľností. Investori sa snažia nájsť spôsoby, ako preklenúť nedostatok finančných prostriedkov. Úverové trhy sa totiž ocitajú v situácii, keď sa z rýchlo rastúcich úrokových sadzieb stáva problém.

„Európu čaká významný proces, kedy bude odznievať desaťročné obdobie ľahkej dostupnosti peňazí,” povedal partner spoločnosti Apollo Global Management Skardon Baker. „Mieru pádu a dislokácie nemožno vôbec odhadovať," dodal.

Možná kríza tak otestuje podľa ČTK reguláciu, ktorá mala tlmiť prílišné poskytovanie úverov na bývanie a začala platiť po veľkej finančnej kríze z roku 2028. Tieto pravidlá by nakoniec mohli spôsobiť, že cenová korekcia (teda prepad – pozn. red.) na realitnom trhu bude prudšia a neočakávanejšia.

„Ocenenie zatiaľ nekleslo natoľko, aby sa prioritné dlhy – teda úvery, ktoré sú obvykle v držbe bánk – dostali nad skutočnú hodnotu nehnuteľností. To sa ale môže čoskoro zmeniť,“ tvrdí česká agentúra.

„Banky by potom mohli konať skôr, než ceny klesnú ešte výraznejšie, a riskovať úverové straty, čo by zadlžených prenajímateľov donútilo k ťažkým alternatívam. Problémy sú ešte pálčivejšie pre tých, ktorým sa blíži splatnosti dlhu. Veritelia znižujú hodnotu nehnuteľnosti, na ktorú sú ochotní požičať. To znamená, že nižšie ocenenie môže pôsobiť ako dvojitá rana, ktorá problém nedostatku finančných prostriedkov ešte prehĺbi,“ pokračuje agentúra. V Švédsku už teraz sledujú prepad cien nehnuteľností. Epicentrom krízy je zatiaľ Švédsko, kde sa predpokladá, že ceny domov z nedávneho maxima klesnú o 20 percent, pokračuje agentúra.

V Švédsku už teraz sledujú prepad cien nehnuteľností. Epicentrom krízy je zatiaľ Švédsko, kde sa predpokladá, že ceny domov z nedávneho maxima klesnú o 20 percent, pokračuje agentúra. Realitné firmy s akciami na burze tam za posledných 12 mesiacov stratili 30 percent hodnoty a švédska centrálna banka a úrad pre finančný dohľad opakovane varovali pred rizikami plynúcimi z dlhov u komerčných nehnuteľností.

Poradca riaditeľa na úrade pre finančný dohľad Anders Kvist sa domnieva, že pokles hodnoty nehnuteľností by mohol vyvolať dominový efekt, pretože požiadavky na ďalšie zabezpečenie by mohli viesť k vynútenému predaju.

Ceny zažívajú pokles najmä v Británii, pričom v Taliansku a Španielsku sú zatiaľ stabilnejšie. Bloomberg odhaduje, že ďalším po Británii by mohlo byť Nemecko.

 

zdroj: denník Pravda